Bir Başarı Öyküsü…

Samsun’ da başlayan balıkçılık…Group SAGUN’un Yönetim Kurulu Başkanı A. Tuncay SAGUNbabası Kemal SAGUN’ dan devraldığı Kemal Balıkçılığı bugün bünyesinde 8 şirketin yanı sıra Türkiye’ de; 5 ayrı bölgede 15 ayrı tesiste; yurtdışında ise 3 ayrı ülkede üretim tesisine sahip Group SAGUN’ a taşımış bir isim. Sektöründe tam bir başarı öyküsüne imza atmış Tuncay SAGUN’ un bu başarısındaki en büyük faktör ise balıkçılığı neredeyse aşkla sevmesi.Tuncay SAGUN’ un yönetiminde alanında bugün dünyanın sayılı şirketleri arasında gösterilen Group SAGUN ise 386 çeşit ürün üretimini gerçekleştirerek alanında bir rekora da imza atmış durumda. Group, bugün 1.500 kişilik insan kaynağı ile üretiminin yüzde 70’ini ihraç ediyor.Faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde zengin ürün portföyü ve hizmetleri ile Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasına giren Group SAGUN, en çok ihraç yapan ilk 500 firma içerisinde yer alarak kendi sektöründe ise liderliği elinde tutuyor. Group halen başta Avrupa ve Japonya olmak üzere 35 ülkeye doğrudan ihracat gerçekleştiriyor.

Balıkçılığın sanayiciliğe dönüşmesini gerçekleştiren Tuncay SAGUNGroup SAGUN bünyesindeki şirketlerle, balıkçılığın avlanmasından yetiştirilmesine, işlenip depolanmasına, ithalat ve ihracatından lojistiğine kadar her aşamasında faaliyet gösteriyor.Group SAGUN’ un uzmanlık alanını sadece deniz ürünleri olarak belirleyen Tuncay SAGUN, bu hedef doğrultusunda iç ve dış pazarlara yönelik olarak Marines markası ile hazır deniz ürünleri alanına girmiş durumda. Group, Marines markası ile dondurulmuş deniz ürünlerinde yüzde 38’ lik payla pazar lideri. Tam bir ihtisas markası olan Marines, Avrupa’nın da en çok tanıdığı markalar arasında şimdiden yerini almış durumda.

Kemal Balıkçılığı 20 yılda alanında Türkiye’ nin en büyük grubu haline getiren A.Tuncay SAGUN, en büyük hayali ise SAGUN’ u dünyaca tanınan bir marka yapmak. A.Tuncay SAGUN iş adamı kimliğinin yanı sıra;12 yıl İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamüller İhracatçıları Birliği Başkanlığı  yapmış şuan halen İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamüller İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı, Türkiye İhracatçılar Meclisi Sektörler Konseyi Üyeliği görevlerini yürütüyor.

1963 yılı doğumlu olan Tuncay SAGUN, evli ve iki çocuk babası.

 

Tuncay SAGUN’ un başarı öyküsünden ayrıntılar…

  • Türkiye’nin ilk orkinos çiftliğini kurdu.
  • Türkiye’nin deniz ürünleri konusunda tek ihtisas markası olan Marines’ i yarattı.
  • Türkiye’nin ilk canlı kurbağa yetiştirme tesisini kurdu.
  • Yurtdışında Yunanistan, Mısır ve Libya‘da üretim tesislerini faaliyete geçirdi.
  • Japonya’ nın alanındaki dünya devi Mitsubishi’nin Türkiye’deki partneri oldu.
  • 2004 yılında Antalya’ daki çiftliği ISO 9001 Kalite Sertifikasını alarak, bütün Akdeniz bölgesinde ISO Kalite Sertifikasına sahip tek orkinos çiftliğini oluşturdu.
  • 2015 yılında Türkiye ve Avrupanın en modern Balık işleme ve depolama tesislerinden birisini Urlaya kurdu
  • 2016 yılında Türkiye ve Ortadoğu balık yemi ihtiyacını karşılamak için Biomar-Sagun firmasını hayata geçirdi
  • 2018 yılında Ülkemizin önemli bir değeri olan Karadeniz Somonu tesislerini Sinopa kurdu ve bu ürünü Dünya pazarıyla tanıştırdı.