Geçmişten Geleceğe Group Sagun

Hüseyin Sagun, 1950’li yıllarda Samsun’da balıkçılık yapıyordu. O dönemde balıkçılıkla uğraşan kişiler isimleriyle bilinmekte ve avladıkları balıkları “balıkçısı” oldukları tanıdık ailelere satmaktaydılar. Hüseyin Sagun da diğer balıkçılar gibi klasik bir balıkçıydı ve avladığı balıkları Samsun Balıkhanesinde komisyoncular vasıtasıyla satarak ailesinin geçimini sağlamaktaydı.

Kemal Sagun, babasından öğrendiği ve devraldığı işi büyütmeye karar vererek şirketi İstanbul’a taşıdı ve Kumkapı’da Kemal Balıkçılık Şirketini kurdu. Kumkapı’da balık ticaretiyle uğraşırken ihracatın önemini anlayarak Fransa’ya gitti ve bu ülkeye taze balık ihracatına başladı. Fransa’daki müşterilerinden gelen yoğun talep üzerine kurbağaya yoğunlaşarak ihracat için uygun kurbağaların Adana ve İpsala Bölgelerinde olduğu saptadı. Bundan sonra kurbağa işine odaklanarak Fransa’ya hem canlı hem de işlenmiş kurbağa ihracatına başladı.  Adana ve İpsala’da işleme tesisleri kurarak, şirketin gelecekte sahip olacağı, sanayici, üretici ve ihracatçı ilkelerin temellerini atmış oldu.

Ahmet Tuncay Sagun, şirketin üçüncü kuşak yöneticisi. Babasından tek şirket olarak devraldığı işi farklı bir boyuta taşıdı ve Group Sagun olarak firmaları bir şirketler topluluğuna dönüştürdü;