Türkiye su ürünleri sektörü St. Petersburg’da ikincisi düzenlenen Global Fishery Forum&Seafood Expo Fuarı’na çıkarma yaptı. Sektörü TİM Sektörler Konseyi Üyesi Ahmet Tuncay Sagun, Rusya’ya yaptıkları ihracatın 2017’de yüzde 14.8 artarak 46 milyon doları aştığını belirterek, “Bu yılın ilk 8 ayında gerçekleştirdiğimiz ihracat 42.1 milyon dolar oldu” dedi. Sagun, Rusya’ya en çok çipura ve Avrupa deniz levreği ihraç ettiklerini bildirdi.

RUSYA pazarında büyümekte kararlı olan Türkiye su ürünleri ve hayvansal mamulleri sektörü, St. Petersburg’da ikincisi düzenlenen Global Fishery Forum&Seafood Expo’da gövde gösterisi yaptı. İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği ve Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği üyeleri 13-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen Global Fishery Forum&Seafood Expo’ya katılarak, Türk deniz mahsullerini Rusların yanı sıra dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilere tanıttı. Türk balıklarının büyük ilgi gördüğü fuarda ziyaretçiler için tadım etkinliğinin gerçekleştirildiği. Fuarda ayrıca Türk firmaları yabancı alıcılarla ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi.

İHRACATI ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ 

TİM’e bağlı tüm sektörlerin bir araya geldiği Sektörler Konseyi’nde Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller sektörünü temsil eden Ahmet Tuncay Sagun, sektörün ihracatını artırmak için sürdürdükleri yoğun çalışmalara Rusya’da gerçekleştirilen fuar ile bir yenisini eklediklerini söyledi. Rusya’ya 2016 yılında gerçekleştirilen su ürünleri ihracatının 40.1 milyon dolar olduğunu bu rakamın 2017 yılında yüzde 14.8 oranında artarak 46 milyon doları aştığını belirterek, “Miktar olarak da yaptığımız ihracat yüzde 19.3 artarak 8 bin 942 tondan 10 bin 542 tona çıktı. Bu yılın ilk 8 ayında Rusya’ya yaptığımız ihracatın miktarı 8 bin 888 tona, tutarı da 42.1 milyon dolara ulaştı. Dolayısıyla 2017 yılının tamamında yaptığımız ihracata neredeyse bu yılın ilk 8 ayında ulaşılmış durumdayız. AB vatandaşlarından sonra -Rusya halkına da Türk balığını sevdirmeyi başardık” dedi. Rusya’nın en çok ihracat yapılan ilk 10 ülke arasında yer aldığına da dikkat çeken Sagun ayrıca Rusya’ya en çok çipura ve Avrupa deniz levreği sattıklarını sözlerine ekledi.