1,5 kilo hamsi
3 adet soğan
2 yemek kaşığı kuş üzümü
2 yemek kaşığı dolmalık
fıstık
2 su bardağı pirinç
1 tatlı kaşığı yenibahar
1 tatlı kaşığı karabiber
Tuz
Maydanoz
Tereyağı
Sıvı yağ

Hamsiler kılçıkları temizlendikten sonra pilava kokusunu vermemesi için 20 dakika limonlu ve tuzlu suda bekletiniz.
Ilık ve tuzlu suda beklettiğiniz pirincinizi süzün ve nişastasının gitmesi için iyice yıkayınız. Kuş üzümlerinizi ayıklayın ve sıcak suyun içerisinde on dakika kadar bekletin ve dolmalık fıstıkları ayrı bir tavada renk alıncaya kadar kavurun.
Tencerenizde sıvı yağ ve tereyağını beraber kızdırın ve rendelenmiş soğanlarınızı ekleyin. Pirincinizi soğanla kavurduktan sonra, kuş üzümlerini, fıstıkları, yeni baharı da katarak biraz daha kavurun. Dört bardak suyu ekleyerek tuzunu ve karabiberini koyduktan sonra pilavınızı pişmeye bırakabilirsiniz. Pilavınız pişip demlendikten sonra ince doğranmış maydanoz ile karıştırın. Cam bir fırın tepsisini tereyağı ile yağlayın yağın tüm tepsiye eşit dağıldığından emin olun. Fırın tepsinizin altı ve yanları kapanacak şekilde hamsilerinizi dizin. Üzerine pilavınızı ekleyin ve
pilavınızın üzeri kapanacak şekilde hamsileri dizmeye devam edin. Üzerine bir kaşık sıvı yağ gezdirin ve 180 derecede daha önceden ısıtılmış fırında 25 dakika balıklar kızarana kadar pişirin.